علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج

مهم ترین وظیفه پکیج های دیواری تأمین گرمایش منازل است. اگر سیستم پکیج دیواری شما این کار را به درستی انجام نداد، شما می توانید چند احتمال مهم را بررسی نمایید. پیش از هر چیز توجه کنید که یک سیستم پکیج دیواری با سه ورودی گاز، آب و برق کار می کند، بنابراین نقص در عملکرد هر یک از قطعات سیستم و اختلال در ورودی می تواند منجر به درست کار نکردن دستگاه و گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری شما شود.

گرم نشدن آب مصرفی پکیج با عمل نکردن سوئیچ یا فلومتر

اولین و محتمل ترین عیب برای گرم نشدن پکیج دیواری به درست عمل نکردن سوئیچ پکیج دیواری مربوط می شود. تست این موضوع هم با برقراری اتصال کوتاه ممکن است. اتصال کوتاه و تست روشن شدن پکیج دیواری شما نیز فعالیتی است که حتماً می بایست زیر نظر یک متخصص تعمیر پکیج یا برق کار حرفه ای صورت گیرد. اگر پکیج دیواری با اتصال کوتاه روشن شد، بدون شک ایراد از خرابی فلومتر است و تعویض فلومتر موجب درست شدن پکیج دیواری می شود.

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج و خرابی سنسور NTC

سنسور NTC به تغییرات دمایی حساس است. این سنسور که از نوع مقاومت یا ترميستور است بر اساس تغییرات دمایی عمل خواهد کرد. خرابی این حس گر عملکرد کل دستگاه را مختل خواهد کرد. بنابراین علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری را می توان در خرابی سنسور NTC نیز جست و جو نمود.

گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری و خرابی موتور شیر سه طرفه

خرابی موتور شیر سه طرفه هم می تواند در عملکرد پکیج تأثیر منفی بگذارد و موجب گرم نشدن آب مصرفی پکیج شود. این موضوع حتماً باید توسط یک متخصص بررسی و تائید شود.

گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری و کنترل ورودی ها

همان‌طور که در ابتدا اشاره شد پکیج های دیواری با سه ورودی آب، گاز و برق کار می کنند و خرابی هر یک از قطعات برد موجب گرم نشدن پکیج دیواری می شود از طرفی این موضوع باید توسط یک متخصص برق کار مورد بررسی قرار گیرد. اما گاهی ورودی گاز به درستی تنظیم نمی شود و فشار  گاز ورودی کم است. کم شدن ارتفاع شعله اگر از ایراد ورودی گاز  نباشد، احتمالاً مشکل گاز رسانی درست به پکیج مربوط به انسداد دود کش می شود. چراکه انسداد دود کش  می تواند منجر به عمل نکردن دستگاه و گرم نشدن آب مصرفی سیستم گردد. انسداد دیگر مربوط به مسیر آب مصرفی سراسر سیستم گرمایش است. اگر در لوله ها رسوب جمع شده باشد ممکن است که به کل عملکرد سیستم ایراد وارد آید به گونه ای که آب گرم یا در دسترس نباشد و یا مرتب قطع و وصل شود. این ایراد نیز توسط یک تعمیرکار مجرب پکیج دیواری با رسوب گیری از پکیج قابل حل است.

به طور کلی برای طرف نمودن علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری باید یک متخصص، پکیج دیواری را مورد بازبینی و بررسی قرار دهد تا در صورت لزوم تعمیر، تعویض و یا رسوب زدایی در سیستم انجام پذیرد.

 

 

امروز میخوام در مورد علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور صحبت کنم و به طور کلی دلایل گرم نشدن آب مصرفی پکیج را بررسی کنیم . البته در گذشته مقاله ای در موردعیب یابی پکیج ایران رادیاتور مدل m244ff  ارائه دادیم که پیشنهاد میکنم اون رو هم مطالعه نمایید .

پیشنهاد میکنم اگر وقت ندارید کل مطلب را مطالعه کنید ویدئویی که در همین رابطه تهیه کردیم را مشاهده نمایید .

نمایشگر ویدیو

00:00
05:16

چند وقت پیش مقاله ای تحت عنوان علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج منتشر کردیم که در آن مطلب به عیب یابی علت این مشکل به صورت کلی در انواع پکیج شوفاژ دیواری پرداختیم . ولی امروز میخوایم به صورت تخصصی به بررسی علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور بپردازیم .

دلایل گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری

وقتی میخواهیم به بررسی علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری بپردازیم باید قبل از هر کاری به چند نکته دقت کنیم :

برای اینکه بهتر متوجه بشید من علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور را به چند بخش تقسیم کردم که هر بخش را جداگانه  شرح داده و طریقه رفع عیب را بیان میکنم .

آب مصرفی پکیج سرد است و هیچ اروری مشاهده نمی‌شود

۱_ آیا آب مصرفی به طور کامل سرد میباشد و هنگامی که شیر آبگرم را باز میکنیم هیچ عکس العملی از پکیج مشاهده نمیشود ؟

دوستان همونطور که قبلا گفتم در عیب یابی پکیج دیواری اولویت با بررسی کدخطا میباشد.

در پکیج ایران رادیاتور مدل آنالوگ کدهای خطا توسط چشمک زدن یک یا چند چراغ به طور همزمان و ثابت مشخص می‌شود.

بررسی کد خطا | علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور

در این پکیج های آنالوگ ایران رادیاتور زمانی که شیر آبگرم را باز میکنیم چراغ های روی پانل به صورت ممتد دو تا دو تا از ۳۰ تا ۸۰ چشمک می‌زنند.

نشانه باز بودن آب مصرفی در پکیج ایران رادیاتور

که در این صورت نشانه این است که سنسور تشخیص دهنده باز بودن آبگرم یعنی قطعه فلوسویچ به طور صحیح باز بودن آب مصرفی را تشخیص داده و عمل کرده است و در این حالت بعد از چند ثانیه چراغ نارنجی رنگ یا به عبارتی چراغ شعله روشن شده و در صورتی که تا زمان باز بودن آب مصرفی خاموش نشود معمولا آب مصرفی میبایست گرم شود .

خرابی فلوسوئیچ یا فلومتر اولین دلیل گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور

البته استثنا هم دارد و ممکن است در این حالت آب مصرفی داغ نباشه و ولرم باشد آن هم زمانی است که سوپاپ شیر سه راهی به دلیل معیوب شدن به صورت صحیح عمل نکرده و نیمه باز بوده و آبگرم را به جایی که به سمت آب مصرفی برود به سمت شوفاژ می‌رود .

برای اینکه از این موضوع اطمینان حاصل کنید به این روش عمل کنید .
با توجه به این نکته که سیستم اکثر پکیج های دیواری طوری طراحی شده که به محض باز کردن آب مصرفی حتی اگر در فصل زمستان باشد مسیر شوفاژ به طور کامل بسته میشود پس زمانی که آب مصرفی باز باشد وقتی به لوله خروج آبگرم از پکیج دست بزنید حتما باید از لوله رفت شوفاژ داغ تر باشد فقط در صورتی که بایپاس نیمه باز باشد در صورتی که در سیستم پکیج دیواری اولویت مصرف با آبگرم هست پس زمانی که شیر آب گرم باز باشد باید مسیر شوفاژ کاملا بسته باشد.و در غیر این صورت با توجه به اینکه چراغ ها جفت جفت حرکت کرده و چراغ نارنجی روشن میباشد آب مصرفی ولرم بوده و داغ نمیباشد.

آب دزدی بایپاس علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج

خوب دوستان برگردیم سر سوالمون :

شیر آبگرم باز میباشد و روی پانل پکیج هیچ عکس العملی مشخص نمیباشد. جواب مشکل خرابی فلوسویچ و فلومتر میباشد.

آب مصرفی سرد است و چراغ ها دو تا دو تا چشمک می‌زنند

۲_ اگر آب مصرفی کاملا سرد باشد و چراغ های پکیج هم به طور نرمال حرکت می‌کنند یعنی فلوسویچ عمل کرده ولی ایرادی در یک قطعه باعث شده که برد فرمان وصل شعله را ندهد.

این مشکل می‌تواند از سنسور آب مصرفی باشد

سنسور ان تی سی جداری و مستقرق

آب مصرفی پکیج گرم نیست و ارور ۴۰ ۶۰ ۷۰ میدهد

مورد بعدی که باعث گرم نشدن آب مصرفی در پکیج ایران رادیاتور میشود از خرابی پرشر هوا  میباشد که البته در این حالت معمولا خطای ۴۰ ۶۰ ۷۰  می‌دهد.  در این صورت قبل از هر کاری اقدام به دو شیلنگ نمودن پرشر هوا نموده و همچنین دریچه های پلاستیکی اطراف دودکش را باز نمایید .

آب مصرفی پکیج سرد میباشد و خطای ۴۰ ۶۰ ۸۰ میدهد

خرابی برد الکترونیک یا به عبارتی نیمسوز شدن رله فن برد کنترل پکیج ایران رادیاتور نیز از دلایل گرم نشدن آب مصرفی در پکیج میباشد که در اینصورت هم چراغ های ۴۰ ۶۰ ۸۰ چشمک میزند . در صورت گرم نبودن آب مصرفی و مشاهده ارور ۴۰ ۶۰ ۸۰ ایران رادیاتور میبایست از تعمیرکار مجاز بخواهید برای تعمیر یا تعویض برد کنترل برسند خدمتتون .

جهت بررسی دقیق ارور ۴۰ ۶۰ ۸۰ در پکیج ایران رادیاتور مطلبی که قبلا در همین رابطه منتشر کردیم را مطالعه نمایید

ارور 40 60 80 و ارور 40 60 70 ایران رادیاتور دلیل گرم نشدن آب مصرفی پکیج

مورد بعدی آب مصرفی سرد است چراغ نارنجی یکبار روشن و خاموش شده

اگر آب مصرفی سرد باشد و شعله یکبار خاموش شده و قطع کرده و دیگه روشن نشده احتمال اول خرابی یون تشخیص شعله میباشد سپس پرشر هوا که قبل از هر کاری اقدام به دوشلنگه کردن پرشر و باز کردن دریچه های پلاستیکی بالای پکیج نمایید .

کمبود فشار گاز علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج

کمبود فشار گاز نیز باعث این مشکل می‌شود معمولا در هوای خیلی سرد افت فشار گاز مشاهده شده که باعث خاموشی و از کار افتادن پکیج می‌شود که در این صورت باید پیچ چهارسویی که روی شیر گاز قرار دارد را به اندازه ۲ میلیمتر در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

مطلبی را در گذشته تحت عنوان آموزش کامل روش تنظیم شعله کوتاه و بلند پکیج دیواری منتشر کردیم . مطالعه کنید . .

رفع ارور 70 80 ایران رادیاتور با زیاد کردن فشار گاز

مورد بعدی آب مصرفی پکیج سرد است و کد خطا میدهد ( یک یا چند چراغ چشمک میزند )

اگر آب مصرفی پکیج سرد بود و چراغ هایی از پکیج به معنای اعلام کد خطا چشمک می‌زند همانطور که گفتم به سراغ مطلبی که در گذشته تحت عنوان کدهای خطای پکیج ایران رادیاتور منتشر کردیم رفته و عیب یابی پکیج را با رفع خطای مشاهده شده ادامه دهید.

آب مصرفی پکیج دمای مناسبی ندارد

اگر آب خروجی از پکیج دمای مطلوبی نداشته در صورتی که ولوم دما را روی ماکزیمم قرار داده ایم و ظاهرا پکیج به صورت نرمال و بدون خطا کار می‌کند ولی در عمل آب مصرفی خارج شده از پکیج دمای دلخواه را ندارد و به صورت یکنواخت ولرم میباشد.

اولین کاری که می‌بایست برای عیب یابی این مشکل انجام بدید همونطور که قبل از این گفتم باید در زمانی که شیر آب گرم باز است دست روی لوله رفت شوفاژ یعنی از سمت چپ اولین شیلنگ بزارید و اگر احساس کردید دمای آن از دمای لوله خروجی آبگرم یعنی لوله کناری بیشتر است مطمئنا مشکل از آب دزدی از قسمت بایپاس می‌باشد. برای رفع این مشکل باید شیر موتوری را باز کنید و فنر سوپاپ بایپاس را بیرون بیارید و در صورت لزوم اورینگ ها را عوض کنید منتها قبلش فنر را رسوب زدایی کرده و روغن کاری کنید و سر جاش ببندید.
ولی در صورتی که متوجه شدید بایپاس به درستی کار میکند یعنی گرمای لوله رفت شوفاژ زیاد نبود ولی آب مصرفی همچنان ولرم بود دلایل دیگری دارد .

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور

در صورتی که بعد از باز کردن آب مصرفی فلوسوئیچ و یا فلومتر عمل کرده و پکیج روشن شود ولی همچنان آب دمای مناسبی ندارد به موارد زیر مربوط میشود :

 • کم بودن فشار گاز و کوتاه بودن شعله باشد
 • هم خرابی و کاهش دقت NTC مصرفی که سبب می‌شود دمای حقیقی را به برد کنترل اعلام نکند و در نتیجه آب مصرفی به خوبی گرم نمیشود
 • همچنین گاهی وجود رسوب در مبدل ثانویه هست که باعث میشه دمای سیستم به سرعت بالا رفته و دستگاه شعله را قطع میکند و تا زمانی که مجدد شعله روشن شود آب مصرفی سرد خواهد شد .
 • خرابی برد کنترل و خطای ۴۰ ۶۰ ۸۰
 • خرابی پرشر هوا و خطای ۴۰ ۶۰ ۷۰
 • عدم تشخیص شعله و خطای ۷۰ ۸۰ که ممکنه یون خراب باشه

مورد بعدی به این صورت است که آب مصرفی سرد است ولی رادیاتورها داغ میباشد .

علت گرم نشدن آب پکیج در صورتی که رادیاتورها داغ میباشند

اگر آب مصرفی سرد بود ولی شوفاژها گرم بودند به این معنی میباشد که پکیج در حالت زمستانی بدون مشکل کار می‌کند فقط یا زمانی که شیر آب را باز میکنیم قطعاتی که مسئول تشخیص باز شدن آب میباشد درست عمل نمی‌کنند و برد متوجه باز بودن آب نمیشود و یا برد متوجه می‌شود و پکیج نیز شروع به کار می کند ولی باز آب خروجی سرد میباشد

در مواردی که برد اصلا متوجه نمی‌شود یعنی چراغ های سبز جفت جفت حرکت نمی‌کند و در مدل دیجیتال عکس آب مصرفی ظاهر نمی‌شود که باید مستقیم برید سراغ سنسوری که وظیفه تشخیص باز بودن آب مصرفی به برد الکترونیک را دارد یعنی فلوسویچ و یا فلومتر رفته و با تعمیر و یا تعویض این قطعه مشکل را برطرف نمایید .

ولی در صورتی که دستگاه متوجه باز بودن آب مصرفی شده و چراغ ها جفت جفت حرکت می‌کنند و یا علامت دوش آب روی نمایشگر ظاهر میشود باید موارد زیر را بررسی کنید :

دلایل دیگر گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور

 • کم بودن فشار گاز
 • دبی بیش از حد آب ورودی
 • فاصله زیاد پکیج تا حمام
 • باز کردن دو شیر همزمان
 • NTC مصرفی
 • بای پاس
 • شیر موتوری
 • دیافراگم و محدود کننده (در مدل های قدیمی )
 • رسوب داشتن مبدل ثانویه

البته در صورتی که مبدل ثانویه رسوب داشته باشد مهمترین مشکل شما نوسان دمای آب مصرفی خواهد بود .

در مورد آموزش اسید شویی مطلبی را تحت عنوان آموزش رسوب زدایی مبدل ثانویه پکیج ایران رادیاتور منتشر کردیم

دانلود مقاله کامل علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور

دانلود فایل پی دی اف آموزشی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *